Dirigentik

úterý, října 20, 2009

Australske kapitoly I. (Sydney.)

Po nasem pracovnim usili na Zelandu jsme si odskocili pres vodu do Australie, trosku se tam zrekreovat a pustit zilou tezce vydobytym dolarkum. Na co nejlevnejsi letenku jsme dorazili do Sydney casne zrana a jali se hledat nase zabukovane nejlevnejsi ubytko. Z letiste do centra jsme zvolili cestu vlakem, protoze to vypadalo nejsnadnejsi a nejrychlejsi, jen nas zarazila cena 15 dolaru za listek na cele ctyri zastavky. Az pozdeji jsme zjistili, ze ceny vlaku se vetsinou pohybuji v radu nekolika par dolaru, jen trat kolem letiste ma specialni tarif. Nasli jsme hostel a sdileli pokoj s dvema nemeckymi kluky s mizernou anglictinou. A pak uz zacalo nase objevovani Sydney.



Centrum jsme vesmes absolvovali pesky, nejhlavnejsi turisticke atrakce jsou rozesety okolo morskych zalivu, pristavist a centralni obchodni ctvrti CBD s vysokymi mrakodrapy. Kousek dal jsme se vydali do Hyde Parku, coz je docela prijemne misto s velikou fontanou a sochami, promenadou s vysokymi stromy, pamatnikem obetem valek, a v dobe nasi pritomnosti se tu zrovna nachazela venkovni expozice velkoplosnych fotek ze zivota australanu. Moc prijemne misto. Na okraji parku pak lze navstivit katredralu St. Mary s novou fasadou a moc peknym interierem (maji dvoje varhany). Postavena samozrejme v neogotickem slohu, protoze tady je vsechno neo, kdyz belosi jsou v Australii nejakych sotva dveste let. Nedaleko pak je National Museum of Australia a take Art Gallery of NSW, kterou jsme pozdeji navstivili. Vstup je zdarma (jako i do mnoha jinych statnich pamatek) a maji tam docela solidni sbirku evropskeho vytvarneho umeni.




Dalsi nase kroky smerovaly do Botanicke Zahrady, coz je v podstate velky otevreny park lezici u more. Je tady spousta ruznych uzasnych stromu a kytek, maly cinsky koutek, skalky a jezirka, kaktusy a obcas socha. Na vysokych stromech uprosted nas zaujaly stovky zavesenych velikych netopyru (nebo co to je), kteri zjevne stromum prilis nesvedci. Obcasny prelet velikych kridel a vriskot pri pranicich pritahovaly pozornost mnoha turistu. Na jezirkach je samozrejmosti spousta vodnich ptaku a ruznych kachen a o kus dal uz nas cekalo prvni setkani s australskymi papouchy. Tady to byli bili kakadu se svymi zlutymi punkovymi hrebinky, kteri si ovsem z lidi nic nedelali. Zrejme zdejsi obdoba nasich holubu. Skrze Botanickou Zahradu jsme pomalu dorazili k mori a odtud uz pres zaliv mohli obdivovat nejznamejsi a nejproflaklejsi ikonu Sydney - zdejsi operu. Nutno priznat, ze jeji plachty pripominajici tvary jsou rozhodne fotogenicke, a urcite jen potvrzuji, ze Australie je zemi zaslibenou moderni architektury. Stavbu od japonskeho architekta jeste dokresluje silueta zaveseneho mostu v pozadi. Dalsi dojmy clovek ziska pri pohledu po setmeni. Pri blizsim ohledani budovy nas trosku rozesmutnilo, ze se vlastne jedna hlavne jen o pohledovy beton, ktery je zblizka a v interieru haly dost neosobni a nehezky. V navsteve nejakeho koncertu ci predstaveni nam pak zabranila zejmena absence jakehokoli spolecenstejsiho odevu.




Jinym spolecenskym centrem pak je oblast u Darling Harbour. Je tu moc hezky upravene nabrezi se spoustou restauraci, obcerstveni a baru, vcetne fast foodu a pizzerii. Okolo jezdi vyletni lode a dale se tyci vyskove budovy mesta. Turistum se tu nabizi Cinska Zahrada a vsude po okoli spousta zajimavych fontan a vodotrysku. Jen nebyt tech doternych racku. My jsme navstivili zdejsi Maritime Museum (vstup zdarma), kde jsou expozice o historii i soucasnosti moreplavectvi, namorni technice, a treba i o modnim vyvoji plavek. Muzeu pak patri i nekolik venku zakotvenych lodi a lodicek, z nichz k nejvetsim atrakcim patri (jiz zpoplatnena) navsteva bitevni lodi, vojenske ponorky, majaku nebo treba historickeho dreveneho trojstezniku. Pri nasich pochuzkach po Sydney jsme samozrejme nemohli vynechat ani Cinskou ctvrt, se svou spoustou asijskych restauraci a bister. V prubehu pobytu ve meste jsme ale take pilne koukali a shaneli nejake vozitko, ktere by nas dostalo do jinych casti Australie. Po mnohych uvahach a porovnavani cen a pod tlakem nedostatku casu jsme nakonec zavrhli nejistou koupi auta a zvolili variantu pujcovny. To uz nas zacal vozit Holden (Opel) ve verzi pick-up, s tou nejmensi a nejlevnejsi dostupnou upravou pro prespani. A tak opoustime Sydney.



Štítky:

0 Comments:

Okomentovat

<< Home