Dirigentik

úterý, července 04, 2006

Kapitola V. "Zamysleni prvni".

Jak tu tak chodim a koukam po svete, tak se pochopitelne nemuzu ubranit neustalemu srovnavani. A to lidi, veci, situaci,... proste porovnavam Irsko a zivot v Irsku se situaci u nas doma v Cechach. V nasledujicim textu tak muzete najit par mych dojmu, postrehu, nazoru. Vetsinou se jedna o veci, ktere me tu stvou nebo zarazi, ale to neznamena, ze musi byt spatny. Jen jsou pro mne jiny. Nedavam jim obecnou ani absolutni platnost, jsou to jen me zatimni dojmy. Treba to casem uvidim jinak.


Vodovodni kohoutky.

Takova prozaicka vec, ale clovek ji holt denne pouziva. A proto mi porad nejde do hlavy, proc tu casto maji na umyvadle extra kohoutek na studenou a extra kohoutek na teplou. Mozna aby to vypadalo, ze toho maji vic,.... :-) Jenze kdyz uz chci vyuzit teplou vodu na umyti rukou, vetsinou se nechci oparit, takze obvykle potrebuji vlaznou. A te s oddelenymi kohoutky nejde dosahnout. A protoze si nechci jednu ruku oparit a druhou nastudit, nezbyva nez vyuzit treti vymozenost, a tou je spunt. Pak se ovsem dostavam s umyvadlem zpatky k lavoru a tekouci vodu degraduju na vodu nalitou. Z toho usuzuju, ze vyvojove v Irsku byl prvni lavor, do nehoz se lila voda. Pak nekdo zavedl vodu tekouci, protoze ho nebavilo ji furt nalejvat. Pak nekdo dalsi vymyslel ohrev vody a privedl k lavoru vodu teplou. A tam Irsko zustalo. U nas doma totiz jeste nekdo dalsi sestavil smesovaci baterii, ktera obe vody mixuje a dela tu spravnou teplotu. Jenze tahle smesovaci baterie na irska umyvadla jeste nedorazila. Pritom zvlastni je, ze u vany uz ji objevili, nastesti. Inu, porad tu panuje epocha moderniho lavorismu.


Stromy.

Jakoby se tu bali vysokych stromu. Irsko, pritom jaka je to placka, ma na muj vkus nedostatek vzrostlych stromu. Obecne je tu stromu malo, a napriklad v Dublinu, ty co tu jsou, jsou vetsinou mrnavy. Pritom kdysi v davne historii byl cely ostrov porostly dubovymi lesy. Podle nasi domaci za to muzou British, jako za vsechno tady. Stromy pry vykaceli, aby lepe videli do dalky a meli vojenskou kontrolu nad krajem. No, neco na tom je, ale ne beze zbytku. Myslim, ze se tady vesele kacelo po staleti, velke mnozstvi dubu na severu dle literatury padlo na stavbu anglickeho lodstva pro boj proti spanelum, hodne se kacelo pro stavebnictvi a mozna i jako palivo. A zrejme nikoho ani nenapadlo ty stromy taky obnovovat. To malo, co se vysazelo, byly vetsinou smrkove monokultury, podobne jako u nas. A ty toho moc nevydrzi. V Dublinu tech vzrostlych stromu opravdu moc neni. Mistni si sice zakladaji na vsemoznych mestskych parcich, jenomze PARK se tady rika kdecemu. Obcas staci travnata plocha velikosti nevelkeho fotbaloveho hriste, kde krome travy neroste treba vubec nic, maximalne nejake krovi (a to kdovi jestli), a hned se tomu rika park. U nas by to byl jenom bezejmenny travnik. Kdyz nahodou jsou nekde podel silnice stromy vysazeny, tak jsou to male mlade stromky, nijak zvlast vzrostle. Nechce se mi verit, ze by vsechny byly nove vysazeny. Spis nikdy nedorostou, protoze je nekdo ufikne a zas nahradi temi malymi mladymi. :-( Mimo mesto ve volne krajine se obcas neco najde, ale zadna slava. Ve vyssich polohach uz zadne stromy nerostou (vyssi poloha je tu asi od 500 metru), v nizsich se obcas nejaky les najde, ale zadna velka rozloha. A co jsem zatim videl, tak kacet tu umi dukladne, stejne jak u nas. Kdyz uz kacet, tak se tu vymlati obrovska plocha a nezustane na ni ani stromecek. Podeziram je, ze mnoho lesu je tu soukromych, takze vitezi prumyslova tezba. Vetsinou jsou to smrky. No jak rikam, jakoby se tu vzrostlych stromu bali. Anebo si za ta desetileti na tu prazdnou krajinu tak zvykli, ze jim pripada normalni. No, stejne mi na tech jejich pidizahradkach obcas nejaky ten strom chybi. Sice nemuseji hrabat listi, ale kdyz pak nahodou prazi slunce, kousek stinu aby clovek pohledal.

Alkohol.

To je kapitola sama pro sebe. Irsko si z konzumace alkoholu udelalo mezinarodni image a reklamy vnucuji turistum predstavu, ze nejlepsi zabava je v irskych barech a hospodach. Urcite je to soucast folkloru, to nepopiram, ale tolik ozralu a tolik chlastajicich nezletilcu u nas tedy nepotkate. A to patrime ke spicce "hospodskych" zemi. Vladni politika se snazi problem alkoholu tvrde potirat, je zakazano alkohol nejen na verejnosti konzumovat, ale i viditelne prechovavat na verejnych mistech, zdejsi Garda se na pritomnost lahvi na verejnosti dost zameruje. Prodej je povolen pouze osobam od 18 let a u mladych se vyzaduje to prokazat, obchody prodavajici alkohol musi mit zvlastni licenci stejne jako bary a casy prodeje alkoholu jsou taky striktne omezene. Ale jakoby to vsecko bylo k nicemu. Mozna, ze zakazane ovoce nejvic chutna, a chyba bude nekde v oblasti vzdelavani, vychovy a zebricku hodnot. Patecni a sobotni vecery jsou tu proste s alkoholem spojeny a rekl bych, ze mistni si nedokazou zabavu bez chlastu ani predstavit. Fakt je, ze napriklad vyber znacek piva ve zdejsich obchodem nema obdoby. Jsou tu opravdu k mani piva ze vsech koutu sveta. Jenze taky se pak na travnicich v parku, na hristich i na ulici vali prazdne lahve a plechovky, vsude spousta odpadku a taky strepu. Nevim, jestli je to tim, ze u nas jsou lahve zalohovane, ale nepamatuji se, ze by se jich u nas tolik valelo vsude po zemi. Proste mladez tu zije stylem vypiju a zahodim. Co na tom, ze nejblizsi odpadkovy kos nebude dal, nez padesat metru. O vsudypritomnych kontejnerech na sklo ani nemluvim. Ono s tim asi souvisi i ta otazka cistoty. Par cizincu mi tu reklo (i od nas z Ceska), ze se jim tu zda byt cisto. Ja tedy mam jiny nazor, cisto je proste jenom nekde. A domaci se mi cistotni nezdaji ani omylem. Rozdil je jen v tom, ze tam kde to nekomu patri, vzdycky ten neporadek nekdo uklizi. Kdyby Praha zamestnavala tolik lidi na uklid verejnych ploch jako Dublin, myslim, ze muzeme z chodniku svacit.

Oblekani a moda.

Tak to je svoboda maximalni. Vezmi si na sebe co chces a nikomu to neprijde divny. Dokonce ani neplati, ze spodni pradlo patri dospod, obcas ho tu nekdo klidne nosi pres to vrchni, alespon mi to tak pripada. Kdyz pominu, ze zdaleka ne vsichni (hlavne vsechny) tu maji idealni postavu, tak co by si na sebe nevzali cokoli. Nevim, zda je to znamka svobody a progresivni mody nebo nedostatku vkusu. Svou roli hraje i to, ze se tu prolinaji vsechny druhy kultur a narodnostnich skupin. Navic v Irsku jsou mnohem mensi vykyvy teplot v prubehu roku, snih tu v zime obvykle nebyva a ani extremni mrazy. No, ale kdyz trh nabizi perove bundy, co bych si ji na sebe nevzal treba v kvetnu. A tak na ulici lze potkat zaroven cernosky v sukni a sandalich na boso a zaroven holku ve svetru a zimni bunde. A nejvic mne rozesmiva, kdyz obcas nekde potkam nekoho ve slusivych chlupatych zimnich botkach pod kolena. V takovych tech teplouckych, co je nosi Deda Mraz a u nas obcas nektere damy do snehu. No, holkam se proste zalibily, tak co by se s nima nevytahly. Akorat ze je cervenec :-)) Taky je tu neuveritelne popularni tetovani, kde kdo uz je samej komix. Jen doufam, ze pak neprijde vlna cisty kuze, nevim, jak by to z tech mladejch dostavali dolu.A perlou nakonec je, kdyz se domluvi skupinka devcat ve strednich letech, prijedou do Dublinu zaparit a vecer vyrazi do Temple Baru s kralicimi ousky a ocasky, vsecky ve stejnych trickach s pubescentnimi obrazky nebo s korunkama na hlave apod. To je pak skupinka k pohledani. Moje maminka by studem zalezla pod zem, ale tady se tomu rika "Have a fun".










Doprava a ridici.

O autobusech uz se radsi nebudu ani rozepisovat. Mestska doprava je tu dost nezvladnuta a jsou si tu toho vedomi. Proste vsecky busy jsou paprskovite vedeny z okraje mesta do centra. Takze centrum je samozrejme utopeno v zacpach. Kde to jde, maji busy extra pruh, coz verejnou dopravu trochu urychluje, ale nejde to vsude. Takze samozrejme neexistuje ani neco jako presne jizdni rady, protoze dojezdove casy zalezi na doprave a asertivnosti ridice autobusu. Mezi tim vsim se propleta jeste dost velky pocet cyklistu - kaskaderu. Jsou to dobri sebevrazi, nekdy si rikam, jestli se driv nechaji prejet, nebo umrou smrady. No a tak tretina osobnich aut ma na okne samolepku "L". Jo, skoro jako autoskola. A to me podrzte, jak jsem se dozvedel, jsou to ridici, kteri dosud neslozili zkousku z rizeni auta. Proste kdyz tady chcete ridicak, prijdete na urad, zaplatite poplatek a dostanete provizorni ridicak (nevim, jestli je k tomu vubec nutne chodit nekam do autoskoly). A muzete jezdit s nalepkou na okne. Jedina neprijemnost je, ze kazdy rok musite znovu zaplatit ten poplatek a to lze pouze po dva roky. Pak uz musite ke zkouskam. (Ale co jsem videl v novinach, tak komisari nestihaji a ceka se az trictvrte roku). No, pak se tedy nedivim, ze mnozi jezdi tak, jak jezdi. U nas doma by proste ridicak nedostali. A tady jsou omezeni pouze tim, ze nesmi na dalnici. Uz chapu, proc tu maji tolik smrtelnych nehod na silnici. Ve spojeni s popularnim alkoholem, a povolenym limitem v krvi.....

Jeste k tem autobusum, donedavana (nez tu zakazali kourani na verejnosti) se v busech pry bezne i kourilo. No, osobni kultura mnohym dost chybi, protoze presto, ze maji calounene sedacky, dost casto se tu vidi nohy na sedadle, na podlaze se vzdycky bezne vali papiry, noviny lahve a pod., a vsude jsou videt cedule vybizejici k cistote a neniceni verejneho prostredi. Zjevne bez ucinku. Spolucestujici radeni teenageru pozoruji, ... a mlci. Clovek pry nikdy nevi, kdy od opileho mladocha nejakou slizne. Jen obdivuju odvahu ridicu, kteri v pripade koureni a alkoholu na palube obcas neohrozene a autoritativne zasahnou. Jenze trestem (a to i pri nacapani Gardou na ulici) je obvykle pouze odebrani lahve ci cigarety. No, zda se, ze mnoho zdejsich zakazu a prikazu neni podporenou zadnou sankci. Jak pak muzou fungovat.. ?

Stavebni uniformita.

Je to tak trochu vsude, i u nas. Kazda historicka epocha ma svuj styl, svuj architektonicky raz, a tim se vyznacuje. Bylo to a bude. Presto se mi zrovna moc nelibi, kdyz jsou vsechny baraky stejny. V centru se tomu rika Viktorianska nebo Georgianska architektura, no dobra, trocha historie, na okraji mest tomu rikam katalogova zastavba. Ony ty obce jsou hezky upraveny, domecky cisty jak ze skatulky,... akorat vsecky stejny. Alespon vzdycky v urcite lokalite. Proste nejaka spolecnost stavi na urcite lokalite a udela jednotny domecky jak pres kopirak. Mozna jen na koncich bude obcas nejakej trosku jinej, kdyz se tam poradne nevesel. Vsecko se postavi z dilcu, sadrokartonu a plastovych oken. No jak rikam, jen si vybrat v katalogu Quelle, Bauhaus, Baumarkt,... Zpocatku mi trochu delalo problemy se i v nasi ulici trefit na spravny vchod. Proste je treba pamatovat si cislo. Kdysi se u nas stavelo taky jednotne a uniformne z dilcu, dneska se to z architektonickeho hlediska odsuzuje. Tak doufam, ze u nas to "milionarske baroko" s rustem cen pozemku nebude nasledovat "irskou cestu". Mne se to proste fakt nelibi, ja bych chtel mit jinej komin, nez maj ostatni.


















Tak to by bylo par mych poznamek, snad to neni uplne mimo. Ja zas priste napisu neco pozitivniho. :-))

2 Comments:

  • At 10.07.06 19:39, Anonymous Anonymní said…

    Zajimavy postrehy. Rekl bych "jiny kraj, jiny mrav". Je to holt jina zem a mentalita. Mozna Irum v Praze vadi presne to opacne :)

     
  • At 18.08.06 1:48, Anonymous Anonymní said…

    Very best site. Keep working. Will return in the near future.
    »

     

Okomentovat

<< Home