Dirigentik

čtvrtek, prosince 10, 2009

Kiwi kapitola VI. (Poloostrov Coromandel.)

Opoustime Rotoruu a nase cesta vede stale vicemene na sever. Zastavujeme v mestecku Te Aroha, kde ma byt lazensky park s gejzirem. Park je docela hezky, kvetinove zahony, rybnicek, hriste pro deti, koupaliste. V lazenske budove je moznost si zaplatit koupel ve zdejsi uhlicite vode. Z parku pak do nedalekeho kopce miri nekolik turistickych stezek. Nas ale nejvic zajima zdejsi gejzir, udajne jediny s uhlicitou bublajici vodou na jizni polokouli a udajne strikajici az do trimetrove vysky. Trosku nas zarazi mnozstvi trubek a ventilu vedoucich od vridla a tez cedule informujici nas, ze gejzir strika jen mezi polednem a druhou hodinou. Trpelive tedy cekame, abychom se nakonec opravdu dockali. Jenze bublajici a penici voda se vysplha maximalne do pulmetrove vysky a po chvilce bryndani opet umlkne. Inu, zrejme to spise BYL jedinecny gejzir, pro same lazenske vyuziti uz asi nezbyla voda na strikani. Vyrazime tedy na okolni turisticke stezky, trosku se protahnout slapanim do kopce. Z vrcholku Te Aroha je pekny rozhled do kraje a cestou mijime jeden strom Kauri, nas prvni.




Po dalsich desitkach kilometru jiz jsme na poloostrove Coromandel a mirime do stejnojmeneho zdejsiho lesniho parku. Maji tu hezke nove navstevnicke centrum a je to viditelne popularni vikendova destinace. Planujeme vyslap na zdejsi Pinnacles, skalnaty vrcholek s nedalekou DOC chatou. Od puvodniho zameru tam prespat nas odrazuje jednak jeji obri kapacita 80 lidi, a jednak cena 15 dolaru. Nase hut pasy tu neuznavaji. Vyrazime tedy na kopec jen na jednodenni vylet a radujeme se, ze vikendove zastupy jiz odjely. Cesta je to prijemna, nejprve bujnym lesem se spoustou stromovych kapradin a jinych vlhkomilnych rostlin, pozdeji ve vyssich partiich sussi kroviny a stromky. Tu a tam se objevuji skalni zebra a nakonec skalnaty vrchol vulkanickych Pinnacles. Trochu nas znechucuje pohled na upravene schodiste, kterym v ramci prevence eroze zdejsi DOC kopec ozdobilo. Vrcholove vyhledy jsou vsak uzasne. Cestou zpatky volime mensi okliku po stopach puvodni kolejove drahy pomahajici pri tezbe kauri stromu. Kauri strom je puvodni zdejsi druh lesniho velikana, ktery byl objeven zahy po prijezdu evropanu a pro svou enormni masu dreva ihned tezen. Pomalu rostouci strom dosahuje prumeru kmene az nekolika metru a muze se dozivat i pres tisic let. Tito velikani pak byli v letech zhruba 1870 az 1930 temer vykaceni, a to i pres to, ze transport obrovskych kmenu z kopcovate krajiny byl zapeklity orisek. Dnes je kauri chraneny a lze jej najit jen na nemnoha mistech. A jen par kusu patri mezi velikany s vekem kolem 600 let. I dnes vsak lze obdivovat tu a tam zapomenutou kladu v lese nebo parez gigantickych rozmeru. Po koupeli v rece odjizdime od Pinnacles a nasledujici rano se jdeme podivat na mensi hajek kauri stromu. Cesta ma byt nenarocna a vybavena mostky, misto toho ovsem neustale preskakujeme po kamenech nebo brodime potoky. Diky peknemu pocasi z toho ovsem mame spise legraci. Pak dojizdime do Coromandel Town, coz je docela hezke male mestecko, kde se vsechno deni soustredi na hlavni tride. I tady uz je patrny turisticky ruch a blizici se letni sezona. Odpoledne jeste zajizdime na silnici 309 navstivit zdejsi (nicmoc) vodopad a pak se projit prijemnou lesni stezkou k jiz uctyhodnym kauri. Jsou stare udajne 600 let a maji temer dva metry v prumeru.

To uz ale prejizdime k vychodnimu pobrezi a obracime se zpatky na jih. Nase prvni ranni zastavka je na Hot Water Beach. Je to docela hezka pisecna plaz u more, ovsem ma jistou pozoruhodnost. Lide chodici okolo s ryci a lopatkami v ruce pro to maji dobry duvod, uprostred plaze totiz piskem probublavaji horke prameny. Pri odlivu tak je mozne vyhrabat si v pisku jamu a po naplneni termalni vodou mit vlastni bazenek s teplotou pres 60 stupnu! A kdyz se clovek zacne prehrivat, muze se schladit ve stale jeste studenem mori. Zajimavy prirodni ukaz je znacne popularni a parkoviste se plni auty i karavany jiz od casneho rana, kdy vrcholi odliv. Vzhledem k absenci jakehokoli placeni je tu i hojne slyset cestina. Brouzdame se piskem, obcas si spalime chodidla v horkem praminku a pak se osvezujeme rychlou koupeli v mori. Slunce jiz je vysoko, kdyz prejizdime k nedaleke zatoce Cathedral Cove. Velice romanticke misto se skalnatym pobrezim ruznych tvaru vsak zahy preteka mnozstvim lidi, takze brzy prchame. Jedeme dal na jih a zastavujeme ve Waihi. V tomto nevelkem mestecku maji povrchovy zlaty dul Martha primo uprostred mesta! A terasovita hluboka jama je samozrejme i hlavni turistickou atrakci. Chvili pozorujeme obrovite stroje nakladajici a odvazejici zlatonosnou rudu, a dokonce jsme zrovna i svedky odstrelu dalsi skaly. Dost dlouhou dobu pak travime ve visitor centru se zajimavou expozici o tezbe a zpracovani zlatonosne rudy.




Dalsi tezebni zastavkou pak pro nas je navsteva udoli Karangahake Gorge. Hluboka ricni rokle je poseta zbytky starych dulnich a zpracovatelskych staveb, zbytky koleji uzkorozchodnych zeleznic i ruznych tunelu a mostu. Mnozstvi turistickych stezek sleduje bohatou zdejsi historii a zaroven dava moznost vychutnat si dramaticnost prirody. V hlubokem udoli se stekaji dve reky a kazda z nich si vytvorila mezi kopci velice scenicky kanon. Behem odpoledne a vecera si dopravame nekolik kratsich prochazek, z nichz cast absolvujeme s baterkami v rukou skrze stare stoly a razebni tunely. Karangahake Gorge se stava rozhodne jednim z nasich favoritu poslednich dnu. To uz ale pokracujeme k jihu abychom se od oblasti Coromandelu a Bay of Plenty vratili zpet k Rotorure.





Štítky:

0 Comments:

Okomentovat

<< Home