Dirigentik

úterý, února 16, 2010

Singapurska kapitola.

Kdyz jsme prileteli do Singapuru, prvni co na nas drsne dolehlo bylo strasne dusno. Clovek se jen poti a poti, a to se jeste ma nejak hybat. S tezkymi batohy jsme to tedy zvladli do mesta a po mensich peripetiich se usadili v lacinem hostelu na severnim okraji ctvrti Little India. Singapurske ceny se ukazaly byt podobne jako na Zelandu, takze zatim zadna levna Asie. Ctvrt Little India byla prvni, kterou jsme zacali poznavat, vsude spousty kramku, stanku a hlavne lidi, kteri se shlukuji na ulicich i v pruchodech bez zdanlive priciny. Prekvapive vetsina z nich nevypada, ze by vubec nekdy neco delala. Drtivou vetsinu tez tvori muzi, zen je videt vyrazne mene, ale i tak muze clovek tu a tam obdivovat pestrobarevnost jejich sari. K dalsimu folkloru patri shaneni jidla, vsude jsou k dispozici tzv. hawker stalls, poulicni stolky a stanky nebo male kryte haly, kde se vari nekolik jidel na plynovych varicich a podava kolemjdoucim. Cistota na urovni Asie a neni radno prilis patrat po kuchynskem zazemi, ale vysledkem jsou velice povedena a chutna jidla za par supu. Bohuzel jak je pro Indii typicke, vetsinou hodne ci jeste vice ostra. Zacali jsme tak poznavat dobroty jako placky rotti, capati, tosai a ruzne podoby jidel s ryzi ci nudlemi.



Prvni navstivenou pametihodnosti byl hinduisticky chram Sri Veeramakaliamman Temple v nedaleke ulici, kde lze obdivovat nespocet barevnych soch indickych bozstev. Indove tvori vyraznou etnickou skupinu v multikulturnim Singapuru a vedle cinanu a malajcu davaji mestu velkou pestrost. V indicke ctvrti to stale voni palenym santalovym drevem, a vsude jsou videt obetni kvetiny a ovoce, protoze obeti se neprinaseji pouze do chramu, ale i k ruznym malym oltarkum postavenym pred kazdym druhym domem. Stinnou strankou pak je to, ze pozivatelne obetiny uvitaji nejen indicti bohove, ale i cetni singapursti kanalizacni hlodavci. Pak uz ale pri ceste mestem poznavame i dalsi ctvrti a kultury, prochazime arabskou ctvrti se spoustou obchodu s koberci i vsim moznym, okukujeme islamskou architekturu Sultanovy Mesity, a vecer pak hlavne podlehame cinskemu prostredi na singapurskem nabrezi a v Cinske ctvrti.



Nase navsteva mesta totiz pripadla presne na oslavy Cinskeho Noveho Roku, slaveneho podle lunarniho kalendare s promenlivym datem vetsinou behem unora. A protoze zacina Rok Tygra, vsude jsou k videni postavy tygru, nechybi svatecni cinske lampiony, umelecke skupiny po meste predvadi kostymovane tance, a na velike otevrene scene u more probihaji vecerni show. Krom toho je na plovouci plosine mnozstvi ruznych sviticich soch a figur draky pocinaje a pandami konce. Nedaleke trhy nabizeji zbozi a cetky dovezene primo z Ciny a nechybi originalni zastupci cinske kuchyne. Oslavy trvaji nekolik dni s kazdodennim ohnostrojem, ale ta novorocni noc je nejbourlivejsi a spojena s extra bohosluzbami a vyzdobami cinskych chramu. Diky tomu muzeme v noci navstivit i chramovy sal s jen dvakrat rocne vystavovanym Buddhovym zubem, ktery patri ke vzacnym relikviim. Je na co koukat, krome vlastniho zubu totiz stoji za obhlidku zlata klenotnice na zlatych dlazdickach podlahy, zlatem vykladany strop a pestre malovane postavy buddhu a bozstev na stenach. A pochopitelne i pagodovita budova chramu. Dale v Singapuru navstevujeme dalsi cinsky chram Bohyne Milosti a obhlizime i hinduisticky chram Sri Krishnan Temple opet s mnozstvim postav bohu na strese.




Singapur ale mel i svou britskou historii, takze v pristich dnech nase kroky vedou treba do Fort Canning Parku na malem kopci, kde stavala britska pevnost a dnes tu stale zustala jeji brana a zbytky opevneni. Mesto ale je zejmena centrem obchodu, coz je videt na stankarskem trzisti Buggis Village i na obrovskych a supermodernich komplexech na Orchard Road. Tady potkavame zcela jiny Singapur, moderni budovy vsemoznych designu a tvaru se lesknou nablyskanou cistotou, vsude perfektni klimatizace a renomovane obchodni znacky. Siroke a naprosto ciste chodniky jsou tezkym kontrastem proti uzkym a zaslym ulickam arabske, cinske ci indicke ctvrti. Podobny moderni luxus na nas pak dycha z nabrezi, kde se tyci zarici vyskove budovy vedle kolonialnich architektonickych skvostu jako Raffles Hotel, Fullerton a podobne. Nelze minout nasvicenou sochu Merliona, jakehosi morskeho lva chrliciho z tlamy proud vody, a zaujala nas rozhodne i moderni promenada Esplanade se zajimavymi budovami divadla a koncertniho salu.

Nas vikendovy svatecni cas v Singapuru utekl velice rychle a stale by bylo co objevovat, stejne jako si prijemne uzivat vsudypritomnych kavaren, baru i restauraci a stanku s cinskou, indickou, malajskou, thajskou a kdovijakou kuchyni. Cesta ale vede dal na sever, takze v jednom hostelu nechavame v uschove ten nejvetsi batoh a vyrazime autobusem pres dalnicni most do Malajsie.



Štítky:

0 Comments:

Okomentovat

<< Home